International Competition 2002

Feature Films

A La Gauche du père, Luis Fernando Carvalho (Brésil, 171 mn)
Bungalow, Ulrich Köhler (Allemagne, 84 mn)
Froid comme l’été, Jacques Maillot (France, 90 mn)
Hukkle, György Palfi (Hongrie, 75 mn)
Les Jours où je n’existe pas, Jean-Charles Fitoussi (France, 110 mn)
Klassen fahrt, Henner Winckler (Allemagne, 86 mn)
Le Lac et la Rivière, Sarah Petit (France, 56 mn)
Ljubljana, Igor Sterk (Slovénie, 71 mn)
Long way home, Peter Sollett (Etats-Unis, 88 mn)
Madame Satã, Karim Aïnouz (Brésil, 105 mn)
Metropolitan, Salomon Shang (Espagne, 94 mn)
Mirror, Hakan Sahin (Canada, 80 mn)
Mods, Serge Bozon (France, 59 mn)
Le Pays du chien qui chante, Yann Dedet (France, 95 mn)
Pickpocket, Linton Semage (Sri Lanka, 85 mn)
Royal bonbon, Charles Najman (France, 85 mn)
Avec ou sans toi, Marie Dumora (France, 90 mn)
Fontaine de Vaucluse, Florian Krautkrämer & Wolfgang Lehmann, (Allemagne, 65 mn)
Marguerite telle qu’en elle-même. Un portrait, Dominique Auvray (France, 61 mn)
Waste Land, Jens Schanze (Allemagne, 63 mn)
Miguel et les mines, Olivier Zabat (France, 55 mn)

Short Films

Antoine travaille, Philippe Chapuis (France, 45 mn)
Avant, Emilie Soulier (France, 13 mn)
La Chatte Andalouse, Gérald Hustache-Mathieu, (France, 48 mn)
The Climb, Piotr Szczerbic, (Pologne, 14 mn)
Corpo e meio, Sandro Aguilar (Portugal, 25 mn)
Derrière les volets, Justin Taurand (France, 25 mn)
Diam’s, Keja Ho Kramer (France, 29 mn)
Ensemble X, Olivier Séror (France, 20 mn)
L’idiote dans la chambre, Alexandre Rojo (France, 20 mn)
My room le grand canal, Anne-Sophie Brabant & Pierre Gerbaux (France, 32 mn)
Nuit de noces, Olga Bailli ( Belgique – France, 19 mn)
Paul Johnson après sa fuite équatoriale, Arnaud Maudru (France, 15 mn)
Phases, Marcus Young (Etats-Unis, 4 mn)
Salzfische, Till Endemann (Allemagne, 30 mn)
Slow Start, Marc Schmidt (Hollande, 7 mn)
To Sit in a Wardrobe, Tania Detkina (Russie, 23 mn)
Tricky Frog, Boris Khebnitov & Alexei Popogrebsky (Russie, 20 mn)
Murs, Emmanuel Saget (France, 18 mn)
Neige sur l’Yili, Feng Lei (Chine, 38 mn)
NYDE, Salvatore Lista (France, 23 mn)
Paisagem, Renata Sancho (Portugal, 17 mn)
Pola à 27 ans, Natacha Samuel (France, 55 mn)
Un Cirque de New York, Frédérique Pressmann (France, 54 mn)
Untitled, Adrius Suisa (Lithuanie, 10 mn)
Zona Oeste, Olivier Zabat (France, 42 mn)
Justice pour Zamani, Reynald Bertrand (France, 44 mn)
 

News

  • Entrevues 33th edition will take place November 17-25, 2018.

    Submissions for the International competition (1st, 2d and 3rd films) is open until August 31 on our website. No fees requested.

    The post-production support [Films en cours] submissions will open beginning September 2018, the advanced roughcuts can be sent until October 12, 2018.

  • The great VoD plateform is now Entrevues' partner and offer you 1 free month :)